- Loyal
- MRJ10
MRJ10 Bearing | Loyal
| MRJ10 interchange RHP MRJ10 | |
| MRJ10 cross reference RHP MRJ10 | |
| MRJ10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MRJ10 |
| D | 469,9 mm |
| d | 254 mm |
| B | 82,55 mm |
| C | 82,55 mm |
| Weight | 64,9 Kg |
| Size (mm) | 254x469.9x82.55 |
| Width (mm) | 82,55 |
| Bearing number | MRJ10 |
| Bore Diameter (mm) | 254 |
| Outer Diameter (mm) | 469,9 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1190 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1650 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



MRJ10 PDF download