- Loyal
- GE55ES
GE55ES Bearing | Loyal
| GE55ES interchange LS GE55ES | |
| GE55ES cross reference LS GE55ES | |
| GE55ES Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE55ES |
| D | 85 mm |
| d | 55 mm |
| B | 40 mm |
| C | 32 mm |
| dk | 74 mm |
| Angle | 7 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,864 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 55x85x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | GE55ES |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 200 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



GE55ES PDF download