- Loyal
- 23138-K-MB-W33+H3138
23138-K-MB-W33+H3138 Bearing | Loyal
| 23138-K-MB-W33+H3138 interchange NKE 23138-K-MB-W33+H3138 | |
| 23138-K-MB-W33+H3138 cross reference NKE 23138-K-MB-W33+H3138 | |
| 23138-K-MB-W33+H3138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23138-K-MB-W33+H3138 |
| d | 190 mm |
| D | 320 mm |
| B | 104 mm |
| C | 104 mm |
| D1 | 240 mm |
| d1 | 170 mm |
| B1 | 31 mm |
| B2 | 141 mm |
| Weight | 46,1 Kg |
| r2 min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 190x320x104 |
| Width (mm) | 104 |
| Limiting speed | 2000 r/min |
| Bearing number | 23138-K-MB-W33+H3138 |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y0) | 2 |
| Calculation factor (Y1) | 2,1 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1130 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1840 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



23138-K-MB-W33+H3138 PDF download