  • 6004/ZZ/NR
6004/ZZ/NR Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6004/ZZ/NR interchange LOYAL 6004/ZZ/NR
6004/ZZ/NR cross reference LOYAL 6004/ZZ/NR
6004/ZZ/NR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6004/ZZ/NR
d: 0.070 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 42.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 17000 rpm
Size: Shields With Snap Ring
Weight: 9.4 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 5 kN
Outside Diameter D: 20 mm
Features: Standard DGBB
6306/C4
Weight: Open
Radius Rs min: 0.350 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 19.000 mm
Features: 72.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 15000 rpm
6338M
Weight: Open With Brass Cage
Radius Rs min: 51.370 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 78.000 mm
Features: 400.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3000 rpm
6319/Z
Weight: One Shield
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
6336/C3
Weight: Open
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 75.000 mm
Features: 380.000 mm