  • 6004/2RZ/NR
6004/2RZ/NR Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6004/2RZ/NR interchange LOYAL 6004/2RZ/NR
6004/2RZ/NR cross reference LOYAL 6004/2RZ/NR
6004/2RZ/NR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6004/2RZ/NR
d: 0.070 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 42.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 17000 rpm
Size: Non-Contact Seals With Snap Ring
Weight: 9.4 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 5 kN
Outside Diameter D: 20 mm
Features: Standard DGBB
6326
Weight: Open
Radius Rs min: 15.30 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 58.000 mm
Features: 280.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4600 rpm
6340/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 46.300 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 2900 rpm
6024/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 2.03 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 180.000 mm
6016/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 0.82 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 22.000 mm
Features: 125.000 mm