  • 6004/2RS/NR
6004/2RS/NR Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6004/2RS/NR interchange LOYAL 6004/2RS/NR
6004/2RS/NR cross reference LOYAL 6004/2RS/NR
6004/2RS/NR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6004/2RS/NR
d: 0.070 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 42.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 17000 rpm
Size: Contact Seals With Snap Ring
Weight: 9.4 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 5 kN
Outside Diameter D: 20 mm
Features: Standard DGBB
6340/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 46.300 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 2900 rpm
6336M/C3
Weight: Open With Brass Cage
Radius Rs min: 45.770 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 75.000 mm
Features: 380.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3200 rpm
6332
Weight: Open
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 68.000 mm
Features: 340.000 mm
6340M/C3
Weight: Open With Brass Cage
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm