  • 6005/NR/C3
6005/NR/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6005/NR/C3 interchange LOYAL 6005/NR/C3
6005/NR/C3 cross reference LOYAL 6005/NR/C3
6005/NR/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6005/NR/C3
d: 0.080 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 47.000 mm
r1(min): 21000 rpm
Width: 14000 rpm
Size: Snap Ring
Weight: 10.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 5.8 kN
Outside Diameter D: 25 mm
Features: Standard DGBB
6340
Weight: Open
Radius Rs min: 46.300 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 2900 rpm
6319/Z
Weight: One Shield
Radius Rs min: 5.750 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 6600 rpm
6340/C3
Weight: Open
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
6326
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 58.000 mm
Features: 280.000 mm