  • 6005/2RZ/C3
6005/2RZ/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6005/2RZ/C3 interchange LOYAL 6005/2RZ/C3
6005/2RZ/C3 cross reference LOYAL 6005/2RZ/C3
6005/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6005/2RZ/C3
d: 0.080 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 47.000 mm
r1(min): 21000 rpm
Width: 14000 rpm
Size: Non-Contact Seals
Weight: 10.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 5.8 kN
Outside Diameter D: 25 mm
Features: Standard DGBB
6217/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 1.80 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 150.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 7200 rpm
6230
Weight: Open
Radius Rs min: 9.40 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 270.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4500 rpm
6340
Weight: Open
Radius Rs min: 46.300 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
6334/C3
Radius Rs min: 30.70 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 72.000 mm
Features: 360.000 mm