  • 6004/ZZ/C3
6004/ZZ/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6004/ZZ/C3 interchange LOYAL 6004/ZZ/C3
6004/ZZ/C3 cross reference LOYAL 6004/ZZ/C3
6004/ZZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6004/ZZ/C3
d: 0.070 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 42.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 17000 rpm
Size: Shields
Weight: 9.4 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 5 kN
Outside Diameter D: 20 mm
Features: Standard DGBB
6336/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 35.600 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 75.000 mm
Features: 380.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3200 rpm
6319/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 5.750 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 6600 rpm
6238
Weight: Open
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 55.000 mm
Features: 340.000 mm
6234
Radius Rs min: 14.5 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 52.000 mm
Features: 310.000 mm