  • E/TTU/TRB/100MM/ECC
E/TTU/TRB/100MM/ECC interchange LOYAL E/TTU/TRB/100MM/ECC
E/TTU/TRB/100MM/ECC cross reference LOYAL E/TTU/TRB/100MM/ECC
E/TTU/TRB/100MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TTU/TRB/100MM/ECC
d: 2.14
D: 1.77
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 62.000 lb
Width: 0883450504966
Size: 3.937 in100 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1530 rpm
UPC Code: 1.23
Shaft Size Type: 4-1/2 in
Shaft Size 3.937 in100 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight62.000 lb
UPC Code0883450504966
Type E Closed Cover NumberEUC-I
Dimension B 6-1/4 in
Dimension H 11 in
Dimension H1 9-1/16 in
Dimension H24.46 in
Dimension d1 6-1/16 in
Dimension A 3-1/8 in
Dimension A1 3-1/8 in
Housing Width 4-1/2 in
Dimension L 11 in
Dimension L1 10-1/2 in
Dimension L25.96 in
Dimension Ac 5.825 in
Dimension d2 7.43 in