  • YCJT 50 SGT
YCJT 50 SGT Bearing | Ball Bearing Housed Units Two-Bolt Flanged Units Setscrew Locking
YCJT 50 SGT interchange timken | TIMKEN YCJT 50 SGT
YCJT 50 SGT cross reference timken | TIMKEN YCJT 50 SGT
YCJT 50 SGT Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: YCJT 50 SGT
d: 6.0 lb2.72 Kg
D: 188.9 mm7.437 in
B: 115.9 mm4.563 in
r(min): 5210 lbf23200 N
r1(min): 1.969 in50 mm
Width: Industrial
Size: Shroud Seal
Weight: 51.60 mm2.031 in
Bearing Number: 2.472 in62.8 mm
Housing Construction: 1.689 in42.9 mm
UPC Code: Two-Bolt Flange
Shaft Size Type: 14.3 mm0.563 in
Shaft Size d1.969 in50 mm
Bearing TypeBall Bearing
Bearing NumberGYE50KRRB SGT
Dimension E2.390 in60.7 mm
Inside Ring Outside Diameter2.472 in62.8 mm
SeriesIndustrial
Weight6.0 lb2.72 Kg
Seal TypeShroud Seal
Housing ConstructionTwo-Bolt Flange
Alternate Part NameYCJT50 SGT
Total Length H188.9 mm7.437 in
Total Height L115.9 mm4.563 in
Housing Width A1.689 in42.9 mm
Bolt Hole Spacing J157.2 mm6.189 in
Bolt Hole Size N17.00 mm0.669 in
Flange Thickness A114.3 mm0.563 in
Center of Bearing from Housing End A228.2 mm1.110 in
Inside Ring Width B51.60 mm2.031 in
Center of Bearing from Bearing End S28.2 mm1.110 in