  • YAS 25 SGT
YAS 25 SGT Bearing | Ball Bearing Housed Units Pillow Block Units Setscrew Locking
YAS 25 SGT interchange timken | TIMKEN | Timken YAS 25 SGT
YAS 25 SGT cross reference timken | TIMKEN | Timken YAS 25 SGT
YAS 25 SGT Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: YAS 25 SGT
d: 2.102 lb0.9535 Kg
D: 1.469 in37.3 mm
B: 139.70 mm5.500 in
r(min): 73 mm2.874 in
r1(min): 1750 lbf7800 N
Width: 0.984 in25 mm
Size: Industrial
Weight: Shroud Seal
Bearing Number: =Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Housing Construction: 1.332 in33.8 mm
UPC Code: Two-Bolt Pillow Block
Shaft Size Type: 15.1 mm0.594 in
Shaft Size d0.984 in25 mm
Bearing TypeBall Bearing
Bearing NumberGYE25KRRB SGT
Inside Ring Outside Diameter1.332 in33.8 mm
Dimension T0.736 in18.7 mm
Dimension D11.331 in33.8 mm
SeriesIndustrial
Weight2.102 lb0.9535 Kg
Seal TypeShroud Seal
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Alternate Part NameYAS25 SGT
base to Center Height H36.51 mm1.437 in
Total Length L139.70 mm5.500 in
Total Width A1.469 in37.3 mm
Bolt Hole Spacing J104.8 mm4.126 in
Bolt Hole Width N11.1 mm0.437 in
Bolt Hole Length N120.6 mm0.811 in
Foot Height H115.1 mm0.594 in
Total Height H273 mm2.874 in
Dimension L146.6 mm1.835 in
Inside Ring Width B=Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Center of Bearing from End S14.3 mm0.563 in
Dimension B11.374 in34.9 mm