- QVCW28V130S
| QVCW28V130S interchange timken QVCW28V130S | |
| QVCW28V130S cross reference timken QVCW28V130S | |
| QVCW28V130S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVCW28V130S |
| d: | 3.98 |
| D: | 2.67 |
| B: | 102 lb46.300 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 130 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0063 in0.160 mm |
| Bearing Number: | 0.0079 in0.201 mm |
| Housing Construction: | 1200 rpm |
| UPC Code: | 650 rpm |
| Shaft Size Type: | 350 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22228 |
| Shaft Size | 130 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 102 lb46.300 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 12.75 in323.9 mm |
| Dimension C | 7.480 in190.000 mm |
| Dimension E | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension B Fix | 2.62 in66.5 mm |
| Dimension B Exp | 2.70 in68.6 mm |
| Dimension F | 14.75 in374.7 mm |
| Dimension H | 1.03 in26.2 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension L | 5.69 in144.5 mm |
| Dimension RV | 0.13 in3.3 mm |
| Dimension SV | 5.82 in147.8 mm |
| Dimension G | 11.000 in279.4 mm |
| Dimension N | 3.07 in78.0 mm |
| C0 - Static Load | 237000 lb1060 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 194000 lb863 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.67 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.98 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0063 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0079 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0063 in0.160 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0079 in0.201 mm |