  • QVCW26V110S
QVCW26V110S interchange timken QVCW26V110S
QVCW26V110S cross reference timken QVCW26V110S
QVCW26V110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVCW26V110S
d: 3.90
D: 2.62
B: 72 lb32.7 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight72 lb32.7 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC11.75 in298.5 mm
Dimension C6.880 in174.80 mm
Dimension E5.88 in149.4 mm
Dimension B Fix2.85 in72.4 mm
Dimension B Exp2.93 in74.4 mm
Dimension F13.50 in342.9 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L5.53 in140.5 mm
Dimension RV0.29 in7.4 mm
Dimension SV5.82 in147.8 mm
Dimension G10.250 in260.4 mm
Dimension N2.69 in68.3 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm