- QVVF26V110S
| QVVF26V110S interchange timken QVVF26V110S | |
| QVVF26V110S cross reference timken QVVF26V110S | |
| QVVF26V110S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVF26V110S |
| d: | 3.61 |
| D: | 2.43 |
| B: | 63.0 lb28.6 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 110 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0053 in0.135 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 110 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 63.0 lb28.6 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 12.38 in314.5 mm |
| Dimension C | 6.88 in174.8 mm |
| Dimension D | 10.110 in256.80 mm |
| Dimension E | 8.75 in222.3 mm |
| Dimension F | 10.88 in276.4 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension L Exp | 5.62 in142.7 mm |
| Dimension L Fix | 5.53 in140.5 mm |
| Dimension N | 4.210 in106.90 mm |
| Dimension RVV | 1.49 in37.8 mm |
| Dimension SVV | 7.02 in178.3 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| e - Geometry Factor | 0.28 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.43 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.61 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0053 in0.135 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SB 75A | 75 | 0.0 | 0.0 | 110.0 | 79.5 | 89.5 |