- QVC16V300S
| QVC16V300S interchange timken QVC16V300S | |
| QVC16V300S cross reference timken QVC16V300S | |
| QVC16V300S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVC16V300S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 22.00 lb10.00 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 3 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2650 rpm |
| UPC Code: | 1500 rpm |
| Shaft Size Type: | 1200 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22216 |
| Shaft Size | 3 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 22.00 lb10.00 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 7.50 in190.5 mm |
| Dimension C | 4.190 in106.40 mm |
| Dimension E | 5.30 in134.6 mm |
| Dimension B Fix | 2.08 in52.8 mm |
| Dimension B Exp | 2.16 in54.9 mm |
| Dimension F | 8.75 in222.3 mm |
| Dimension H | 0.81 in20.6 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.33 in84.6 mm |
| Dimension RV | 0.04 in1.0 mm |
| Dimension SV | 3.29 in83.6 mm |
| Dimension G | 6.375 in161.9 mm |
| Dimension N | 1.25 in31.8 mm |
| C0 - Static Load | 62500 lb278 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 57200 lb254 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2650 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1150 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 61803 | 0.007 Kg | 0.300 mm | 5.000 mm | 26.000 mm | Open | 2.2 kN |