  • QVC16V075S
QVC16V075S interchange timken QVC16V075S
QVC16V075S cross reference timken QVC16V075S
QVC16V075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVC16V075S
d: 4.67
D: 3.14
B: 22.00 lb10.00 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2650 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 1200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22216
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight22.00 lb10.00 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC7.50 in190.5 mm
Dimension C4.190 in106.40 mm
Dimension E5.30 in134.6 mm
Dimension B Fix2.08 in52.8 mm
Dimension B Exp2.16 in54.9 mm
Dimension F8.75 in222.3 mm
Dimension H0.81 in20.6 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.33 in84.6 mm
Dimension RV0.04 in1.0 mm
Dimension SV3.29 in83.6 mm
Dimension G6.375 in161.9 mm
Dimension N1.25 in31.8 mm
C0 - Static Load62500 lb278 kN
C - Dynamic Load (Basic)57200 lb254 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Oil Lubrication - T Seal2650 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1200 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Grease Lubrication - T Seal2200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1150 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm