- QVVF19V090S
| QVVF19V090S interchange timken QVVF19V090S | |
| QVVF19V090S cross reference timken QVVF19V090S | |
| QVVF19V090S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVF19V090S |
| d: | 4.17 |
| D: | 2.80 |
| B: | 35 lb15.90 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 90 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.110 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 2200 rpm |
| UPC Code: | 1300 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22219 |
| Shaft Size | 90 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 35 lb15.90 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 9.91 in251.7 mm |
| Dimension C | 4.9 in124.5 mm |
| Dimension D | 7.630 in193.80 mm |
| Dimension E | 7.000 in177.8 mm |
| Dimension F | 8.63 in219.2 mm |
| Dimension H | 1.31 in33.3 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension L Exp | 3.95 in100.3 mm |
| Dimension L Fix | 3.87 in98.3 mm |
| Dimension N | 3.310 in84.1 mm |
| Dimension RVV | 0.62 in15.7 mm |
| Dimension SVV | 4.49 in114 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 86600 lb385 kN |
| C0 - Static Load | 99000 lb441 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.80 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.17 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 950 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.110 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |