  • QVVF19V080S
QVVF19V080S interchange timken QVVF19V080S
QVVF19V080S cross reference timken QVVF19V080S
QVVF19V080S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVF19V080S
d: 4.17
D: 2.80
B: 35 lb15.90 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 80 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2200 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22219
Shaft Size  80 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight35 lb15.90 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC9.91 in251.7 mm
Dimension C4.9 in124.5 mm
Dimension D7.630 in193.80 mm
Dimension E7.000 in177.8 mm
Dimension F8.63 in219.2 mm
Dimension H1.31 in33.3 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L Exp3.95 in100.3 mm
Dimension L Fix3.87 in98.3 mm
Dimension N3.310 in84.1 mm
Dimension RVV0.62 in15.7 mm
Dimension SVV4.49 in114 mm
C - Dynamic Load (Basic)86600 lb385 kN
C0 - Static Load99000 lb441 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.80
Y2 - Geometry Factor4.17
Oil Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Grease Lubrication - T Seal1800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal950 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm