  • QVC14V060S
QVC14V060S interchange timken QVC14V060S
QVC14V060S cross reference timken QVC14V060S
QVC14V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVC14V060S
d: 4.32
D: 2.90
B: 16 lb7.30 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.095 mm
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight16 lb7.30 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC6.50 in165.1 mm
Dimension C3.700 in94.00 mm
Dimension E4.60 in116.8 mm
Dimension B Fix2.21 in56.1 mm
Dimension B Exp2.29 in58.2 mm
Dimension F7.63 in193.8 mm
Dimension H0.69 in17.5 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension L3.33 in84.6 mm
Dimension RV0.15 in3.8 mm
Dimension SV3.19 in81 mm
Dimension G5.500 in139.7 mm
Dimension N1.13 in28.7 mm
C0 - Static Load52000 lb231 kN
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.32
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.095 mm