  • QVVF16V070S
QVVF16V070S interchange timken QVVF16V070S
QVVF16V070S cross reference timken QVVF16V070S
QVVF16V070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVF16V070S
d: 4.48
D: 3.01
B: 23 lb10.40 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2650 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 1200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22216
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight23 lb10.40 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC8.48 in215.4 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D6.650 in168.90 mm
Dimension E6.000 in152.4 mm
Dimension F7.44 in189.00 mm
Dimension H1.06 in26.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L Exp3.53 in89.7 mm
Dimension L Fix3.45 in87.6 mm
Dimension N2.980 in75.70 mm
Dimension RVV0.64 in16.3 mm
Dimension SVV4.08 in103.6 mm
C - Dynamic Load (Basic)57200 lb254 kN
C0 - Static Load62500 lb278 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.01
Y2 - Geometry Factor4.48
Oil Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Oil Lubrication - T Seal2650 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1200 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Grease Lubrication - T Seal2200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1150 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm