  • QVVF14V065S
QVVF14V065S interchange timken QVVF14V065S
QVVF14V065S cross reference timken QVVF14V065S
QVVF14V065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVF14V065S
d: 4.22
D: 2.83
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC7.6 in193.0 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D5.750 in146.10 mm
Dimension E5.38 in136.7 mm
Dimension F6.63 in168.4 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L Exp3.43 in87.1 mm
Dimension L Fix3.35 in85.1 mm
Dimension N2.850 in72.40 mm
Dimension RVV0.63 in16 mm
Dimension SVV3.99 in101.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
C0 - Static Load52000 lb231 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.83
Y2 - Geometry Factor4.22
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm