- QVVF14V060S
| QVVF14V060S interchange timken QVVF14V060S | |
| QVVF14V060S cross reference timken QVVF14V060S | |
| QVVF14V060S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVF14V060S |
| d: | 4.22 |
| D: | 2.83 |
| B: | 17.0 lb7.7 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 60 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3050 rpm |
| UPC Code: | 1700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22214 |
| Shaft Size | 60 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 17.0 lb7.7 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 7.6 in193.0 mm |
| Dimension C | 3.7 in94 mm |
| Dimension D | 5.750 in146.10 mm |
| Dimension E | 5.38 in136.7 mm |
| Dimension F | 6.63 in168.4 mm |
| Dimension H | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L Exp | 3.43 in87.1 mm |
| Dimension L Fix | 3.35 in85.1 mm |
| Dimension N | 2.850 in72.40 mm |
| Dimension RVV | 0.63 in16 mm |
| Dimension SVV | 3.99 in101.3 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 47800 lb213 kN |
| C0 - Static Load | 52000 lb231 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.83 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.22 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3050 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SB 85A | 85 | 0.0 | 0.0 | 125.0 | 89.5 | 100.5 |