  • TAPK26K115S
TAPK26K115S interchange timken TAPK26K115S
TAPK26K115S cross reference timken TAPK26K115S
TAPK26K115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAPK26K115S
d: 3.90
D: 2.62
B: 136 lb61.70 Kg
r1(min): 0.0040 in0.102 mm
Width: 115 mm
Size: Metric
Weight: 0.0063 in0.160 mm
Bearing Number: 0.0079 in0.201 mm
Housing Construction: 0.0030 in0.076 mm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 700 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight136 lb61.70 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A6.125 in155.6 mm
Dimension B11.15 in283.2 mm
Dimension C6.50 in165.1 mm
Dimension D Max16.75 in425.5 mm
Dimension D Min15.25 in387.4 mm
Dimension E4.25 in108.0 mm
Dimension F20.25 in514.4 mm
Dimension G6.7500 in171.50 mm
Dimension H2.00 in50.8 mm
Dimension L6.20 in157.5 mm
Dimension M2.83 in71.9 mm
Dimension S4.760 in120.90 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0025 in0.064 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0035 in0.089 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.035 in0.889 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.050 in1.270 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0030 in0.076 mm