  • QACW10A200S
QACW10A200S interchange timken QACW10A200S
QACW10A200S cross reference timken QACW10A200S
QACW10A200S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QACW10A200S
d: 4.23
D: 2.84
B: 10 lb4.5 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 2 in
Size: Imperial
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  2 in
Shaft Size TypeImperial
Locking StyleSingle Concentric
Weight10 lb4.5 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC5.38 in136.7 mm
Dimension C2.880 in73.20 mm
Dimension E3.80 in96.5 mm
Dimension B Fix1.39 in35.3 mm
Dimension B Exp1.47 in37.3 mm
Dimension F6.38 in162.1 mm
Dimension D4.47 in113.5 mm
Dimension H0.38 in9.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.438 in10 mm
Dimension M1.87 in47.5 mm
Dimension G4.500 in114.3 mm
Dimension KA1 in25.4 mm
Dimension L Exp2.97 in75.4 mm
Dimension L Fix2.89 in73.4 mm
Dimension N1.50 in38.1 mm
Dimension RA0.02 in0.5 mm
Dimension SA2.87 in72.9 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm