- TAPH15K065S
| TAPH15K065S interchange timken TAPH15K065S | |
| TAPH15K065S cross reference timken TAPH15K065S | |
| TAPH15K065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAPH15K065S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 29 lb13.20 Kg |
| r1(min): | 0.0035 in0.089 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0037 in0.094 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.119 mm |
| Housing Construction: | 0.0017 in0.043 mm |
| UPC Code: | 2900 rpm |
| Shaft Size Type: | 1600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 29 lb13.20 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.25 in82.6 mm |
| Dimension B | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension C | 3.86 in98 mm |
| Dimension D Max | 9.69 in246.1 mm |
| Dimension D Min | 7.94 in201.7 mm |
| Dimension E | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension F | 10.88 in276.4 mm |
| Dimension G | 3.130 in79.50 mm |
| Dimension H | 1.29 in32.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.500 in12 mm |
| Dimension L | 3.29 in83.6 mm |
| Dimension M | 1.73 in43.9 mm |
| Dimension S | 2.87 in72.9 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0035 in0.089 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.094 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.119 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0015 in0.038 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0020 in0.051 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.022 in0.559 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.03 in0.762 mm |
| Post Install Int Radial Clearance Min | 0.0017 in0.043 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HA3064 | 24.60 Kg | MS 3064 | HM 3064 | 171.00 mm | Tr320x5 | 380 mm |
| 460 VRME R | 460 VRME R | 465.000 | 21.000 | 50.000 | 460.000 | 448.000 |
| E/TU/TRB/2/ECO/ECO | 3.18 | 2.64 | 0.7 | 0.87 | 12 lb | 0883450509787 |
| NATR 40 PPXA | 7.100 | 57.000 | 31.900 | 80.000 | NATR 40 PPXA | 40.000 |
| 6012/RS | 0.39 Kg | 1.100 mm | 18.000 mm | 95.000 mm | 10000 rpm | 7200 rpm |