- TAPH11K050S
| TAPH11K050S interchange timken TAPH11K050S | |
| TAPH11K050S cross reference timken TAPH11K050S | |
| TAPH11K050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAPH11K050S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 19 lb8.6 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.076 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 0.0015 in0.038 mm |
| UPC Code: | 3800 rpm |
| Shaft Size Type: | 2200 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 19 lb8.6 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension B | 5.31 in134.9 mm |
| Dimension C | 2.95 in74.9 mm |
| Dimension D Max | 8.56 in217.4 mm |
| Dimension D Min | 7.18 in182.4 mm |
| Dimension E | 1.57 in39.9 mm |
| Dimension F | 9.88 in251.0 mm |
| Dimension G | 2.700 in68.60 mm |
| Dimension H | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension M | 1.4 in35.6 mm |
| Dimension S | 2.32 in58.9 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.076 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0012 in0.030 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0015 in0.038 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.018 in0.457 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.022 in0.559 mm |
| Post Install Int Radial Clearance Min | 0.0015 in0.038 mm |