- QMCW34J170S
| QMCW34J170S interchange timken QMCW34J170S | |
| QMCW34J170S cross reference timken QMCW34J170S | |
| QMCW34J170S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMCW34J170S |
| d: | 3.09 |
| D: | 2.08 |
| B: | 336 lb152.4 Kg |
| r(min): | 0883450461276 0883450497138 |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 170 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0047 in0.120 mm |
| Bearing Number: | 0.0071 in0.180 mm |
| Housing Construction: | 900 rpm |
| UPC Code: | 600 rpm |
| Shaft Size Type: | 350 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 23234 |
| Shaft Size | 170 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Full Timken Part Number | QMCW34J170SEMNP QMCW34J170SM |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 336 lb152.4 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| UPC Code | 0883450461276 0883450497138 |
| Dimension BC | 17.00 in431.8 mm |
| Dimension C | 9.2500 in235.00 mm |
| Dimension E | 8.500 in215.90 mm |
| Dimension B Fix | 3.38 in85.9 mm |
| Dimension B Exp | 3.46 in87.9 mm |
| Dimension F | 19.00 in482.6 mm |
| Dimension D | 14.00 in355.6 mm |
| Dimension H | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1 in24 mm |
| Dimension M | 5.08 in129.0 mm |
| Dimension R | 0.08 in2.0 mm |
| Dimension S | 8.430 in214.10 mm |
| Dimension G | 15.000 in381.00 mm |
| Dimension K | 3.35 in85.1 mm |
| Dimension L Exp | 8.59 in218.2 mm |
| Dimension L Fix | 8.51 in216.2 mm |
| Dimension N | 5.13 in130.3 mm |
| C0 - Static Load | 494000 lb2200 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 373000 lb1660 kN |
| e - Geometry Factor | 0.33 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.08 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.09 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0047 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0071 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0047 in0.120 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0071 in0.180 mm |