- QMCW22J110S
| QMCW22J110S interchange timken QMCW22J110S | |
| QMCW22J110S cross reference timken QMCW22J110S | |
| QMCW22J110S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMCW22J110S |
| d: | 4.06 |
| D: | 2.73 |
| B: | 72 lb32.7 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 110 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 110 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 72 lb32.7 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 11.75 in298.5 mm |
| Dimension C | 6.300 in160.000 mm |
| Dimension E | 5.88 in149.4 mm |
| Dimension B Fix | 3.01 in76.5 mm |
| Dimension B Exp | 3.09 in78.5 mm |
| Dimension F | 13.50 in342.9 mm |
| Dimension D | 10.00 in254.0 mm |
| Dimension H | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension M | 3.7 in94 mm |
| Dimension R | 0.17 in4.3 mm |
| Dimension S | 5.53 in140.5 mm |
| Dimension G | 10.250 in260.4 mm |
| Dimension K | 1.83 in46.5 mm |
| Dimension L Exp | 5.78 in146.8 mm |
| Dimension L Fix | 5.70 in144.8 mm |
| Dimension N | 2.69 in68.3 mm |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.73 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.06 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |