- QMCW13J060S
| QMCW13J060S interchange timken QMCW13J060S | |
| QMCW13J060S cross reference timken QMCW13J060S | |
| QMCW13J060S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMCW13J060S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 16 lb7.30 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 60 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 60 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 16 lb7.30 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 6.50 in165.1 mm |
| Dimension C | 3.620 in91.90 mm |
| Dimension E | 4.60 in116.8 mm |
| Dimension B Fix | 1.87 in47.5 mm |
| Dimension B Exp | 1.95 in49.5 mm |
| Dimension F | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension D | 5.50 in139.7 mm |
| Dimension H | 0.50 in12.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension M | 2.13 in54.1 mm |
| Dimension R | 0.17 in4.3 mm |
| Dimension S | 3.37 in85.6 mm |
| Dimension G | 5.500 in139.7 mm |
| Dimension K | 1.24 in31.5 mm |
| Dimension L Exp | 3.63 in92.2 mm |
| Dimension L Fix | 3.55 in90.2 mm |
| Dimension N | 1.69 in42.9 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BH-88 | BH-88 | 2.20 | 12.700 | 12.700 | - | 19.050 |
| C 6909 V | 2600 | - | - | 45.000 | 23.600 | 200.000 |