  • QVPR14V065S
QVPR14V065S interchange timken QVPR14V065S
QVPR14V065S cross reference timken QVPR14V065S
QVPR14V065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPR14V065S
d: 4.32
D: 2.90
B: 20 lb9.10 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.095 mm
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight20 lb9.10 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension B5.8 in147.3 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D Max8.75 in222.3 mm
Dimension D Min7.13 in181.1 mm
Dimension E1.88 in47.8 mm
Dimension F10.250 in260.4 mm
Dimension G3.2500 in82.60 mm
Dimension H0.98 in24.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.67 in93.2 mm
Dimension RV0.20 in5.1 mm
Dimension SV3.19 in81 mm
C0 - Static Load52000 lb231 kN
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.32
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.095 mm