  • QVPH28V130S
QVPH28V130S interchange timken QVPH28V130S
QVPH28V130S cross reference timken QVPH28V130S
QVPH28V130S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPH28V130S
d: 3.98
D: 2.67
B: 136 lb61.70 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 130 mm
Size: Metric
Weight: 0.0063 in0.160 mm
Bearing Number: 0.0079 in0.201 mm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 650 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22228
Shaft Size  130 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight136 lb61.70 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A6.00 in152.4 mm
Dimension B11.45 in290.8 mm
Dimension C7.48 in190.0 mm
Dimension D Max17.13 in435.1 mm
Dimension D Min16.00 in406.4 mm
Dimension E3.38 in85.9 mm
Dimension F19.70 in500.4 mm
Dimension G5.040 in128.00 mm
Dimension H2.04 in51.8 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension L6.02 in152.9 mm
Dimension RV0.05 in1.3 mm
Dimension SV5.82 in147.8 mm
C0 - Static Load237000 lb1060 kN
C - Dynamic Load (Basic)194000 lb863 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.67
Y2 - Geometry Factor3.98
Oil Lubrication - M/N Seal650 rpm
Oil Lubrication - T Seal1200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal650 rpm
Grease Lubrication - T Seal900 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0063
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0079
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm