  • E/PF/TRB/80MM/ECC
E/PF/TRB/80MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/80MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/80MM/ECC
E/PF/TRB/80MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/80MM/ECC
E/PF/TRB/80MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/80MM/ECC
d: 2.07
D: 1.71
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 44 lb
Width: 0883450504904
Size: 3.15 in80 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1640 rpm
UPC Code: 1.19
Shaft Size Type: 16000 lb
Shaft Size 3.15 in80 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight44 lb
UPC Code0883450504904
Type E Closed Cover NumberEUC-H
Nose Diameter6.89 in
Nose Bore Diameter5.8 in
Dimension B 5 in
Dimension H 10-1/4 in
Dimension A 4-3/16 in
Dimension N26.100 in
Dimension J 8-5/8 in
Dimension A3 1-1/4 in
Bolt Diameter 3/4 in
Dimension E 2-7/16 in
Dimension D 17-3/8 in
Dimension d1 5-17/32 in
Dimension Ac 5.3875 in
Dimension d2 6.7 in