  • QVVCW28V125S
QVVCW28V125S interchange timken QVVCW28V125S
QVVCW28V125S cross reference timken QVVCW28V125S
QVVCW28V125S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVCW28V125S
d: 3.98
D: 2.67
B: 102 lb46.300 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 125 mm
Size: Metric
Weight: 0.0063 in0.160 mm
Bearing Number: 0.0079 in0.201 mm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 650 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22228
Shaft Size  125 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight102 lb46.300 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC12.75 in323.9 mm
Dimension C7.480 in190.000 mm
Dimension E6.38 in162.1 mm
Dimension B Fix2.62 in66.5 mm
Dimension B Exp2.70 in68.6 mm
Dimension F14.75 in374.7 mm
Dimension D10.50 in266.7 mm
Dimension H1.03 in26.2 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L5.69 in144.5 mm
Dimension RVV1.33 in33.8 mm
Dimension SVV7.02 in178.3 mm
Dimension G11.000 in279.4 mm
Dimension N3.07 in78.0 mm
C - Dynamic Load (Basic)194000 lb863 kN
C0 - Static Load237000 lb1060 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.67
Y2 - Geometry Factor3.98
Oil Lubrication - M/N Seal650 rpm
Oil Lubrication - T Seal1200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal650 rpm
Grease Lubrication - T Seal900 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0063
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0079
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm