- QVPG28V125S
| QVPG28V125S interchange timken QVPG28V125S | |
| QVPG28V125S cross reference timken QVPG28V125S | |
| QVPG28V125S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVPG28V125S |
| d: | 3.98 |
| D: | 2.67 |
| B: | 136 lb61.70 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 125 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0063 in0.160 mm |
| Bearing Number: | 0.0079 in0.201 mm |
| Housing Construction: | 1200 rpm |
| UPC Code: | 650 rpm |
| Shaft Size Type: | 350 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22228 |
| Shaft Size | 125 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 136 lb61.70 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 5.91 in150.0 mm |
| Dimension B | 11.36 in288.5 mm |
| Dimension C | 7.48 in190.0 mm |
| Dimension D Max | 17.63 in447.8 mm |
| Dimension D Min | 15.13 in384.3 mm |
| Dimension E | 3.15 in80.0 mm |
| Dimension F | 19.70 in500.4 mm |
| Dimension G | 5.040 in128.00 mm |
| Dimension H | 1.94 in49.3 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.000 in24 mm |
| Dimension L | 6.02 in152.9 mm |
| Dimension RV | 0.05 in1.3 mm |
| Dimension SV | 5.82 in147.8 mm |
| C0 - Static Load | 237000 lb1060 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 194000 lb863 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.67 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.98 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0063 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0079 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0063 in0.160 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0079 in0.201 mm |