  • QVVCW22V100S
QVVCW22V100S interchange timken QVVCW22V100S
QVVCW22V100S cross reference timken QVVCW22V100S
QVVCW22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVCW22V100S
d: 4.06
D: 2.73
B: 43 lb19.50 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight43 lb19.50 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC9.38 in238.3 mm
Dimension C5.5000 in139.70 mm
Dimension E6.63 in168.4 mm
Dimension B Fix2.03 in51.6 mm
Dimension B Exp2.11 in53.6 mm
Dimension F10.88 in276.4 mm
Dimension D8.76 in222.5 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L4.32 in109.7 mm
Dimension RVV0.68 in17.3 mm
Dimension SVV4.99 in126.7 mm
Dimension G8.125 in206.4 mm
Dimension N2.25 in57.2 mm
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
C0 - Static Load147000 lb653 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm