- QVPG22V100S
| QVPG22V100S interchange timken QVPG22V100S | |
| QVPG22V100S cross reference timken QVPG22V100S | |
| QVPG22V100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVPG22V100S |
| d: | 4.06 |
| D: | 2.73 |
| B: | 87 lb39.5 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0053 in0.135 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 87 lb39.5 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 4.92 in125.0 mm |
| Dimension B | 9.38 in238.3 mm |
| Dimension C | 5.5 in139.7 mm |
| Dimension D Max | 14.50 in368.3 mm |
| Dimension D Min | 11.88 in301.8 mm |
| Dimension E | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension F | 16.13 in409.7 mm |
| Dimension G | 4.7500 in120.70 mm |
| Dimension H | 1.75 in44.5 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.750 in20 mm |
| Dimension L | 4.94 in125.5 mm |
| Dimension RV | 0.39 in9.9 mm |
| Dimension SV | 4.13 in104.9 mm |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.73 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.06 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0053 in0.135 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |