- QVPG20V090S
| QVPG20V090S interchange timken QVPG20V090S | |
| QVPG20V090S cross reference timken QVPG20V090S | |
| QVPG20V090S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVPG20V090S |
| d: | 4.24 |
| D: | 2.85 |
| B: | 70.0 lb31.8 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 90 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.109 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 2000 rpm |
| UPC Code: | 1200 rpm |
| Shaft Size Type: | 900 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22220 |
| Shaft Size | 90 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 70.0 lb31.8 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 4.41 in112.0 mm |
| Dimension B | 8.45 in214.6 mm |
| Dimension C | 4.9 in124.5 mm |
| Dimension D Max | 13.38 in339.9 mm |
| Dimension D Min | 10.88 in276.4 mm |
| Dimension E | 2.38 in60.5 mm |
| Dimension F | 15.000 in381.00 mm |
| Dimension G | 4.310 in109.50 mm |
| Dimension H | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.750 in20 mm |
| Dimension L | 4.47 in113.5 mm |
| Dimension RV | 0.47 in11.9 mm |
| Dimension SV | 3.75 in95.3 mm |
| C0 - Static Load | 113000 lb502 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 97700 lb435 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.85 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.24 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.109 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |