  • QVVCW11V050S
QVVCW11V050S interchange timken QVVCW11V050S
QVVCW11V050S cross reference timken QVVCW11V050S
QVVCW11V050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVCW11V050S
d: 4.40
D: 2.95
B: 10 lb4.5 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight10 lb4.5 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC5.38 in136.7 mm
Dimension C2.990 in75.90 mm
Dimension E3.80 in96.5 mm
Dimension B Fix1.66 in42.2 mm
Dimension B Exp1.74 in44.2 mm
Dimension F6.38 in162.1 mm
Dimension D4.47 in113.5 mm
Dimension H0.38 in9.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.438 in10 mm
Dimension L3.16 in80.3 mm
Dimension RVV0.86 in21.8 mm
Dimension SVV4.02 in102.1 mm
Dimension G4.500 in114.3 mm
Dimension N1.50 in38.1 mm
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
C0 - Static Load31900 lb142 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.95
Y2 - Geometry Factor4.40
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm