  • QVPF28V125S
QVPF28V125S interchange timken QVPF28V125S
QVPF28V125S cross reference timken QVPF28V125S
QVPF28V125S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPF28V125S
d: 3.98
D: 2.67
B: 134 lb60.8 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 125 mm
Size: Metric
Weight: 0.0063 in0.160 mm
Bearing Number: 0.0079 in0.201 mm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 650 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22228
Shaft Size  125 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight134 lb60.8 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.50 in139.7 mm
Dimension B11.01 in279.7 mm
Dimension C7.48 in190.0 mm
Dimension D Max15.88 in403.4 mm
Dimension D Min13.75 in349.3 mm
Dimension E2.75 in69.9 mm
Dimension F17.50 in444.5 mm
Dimension G5.040 in128.00 mm
Dimension H1.54 in39.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L6.03 in153.2 mm
Dimension RV0.05 in1.3 mm
Dimension SV5.82 in147.8 mm
C0 - Static Load237000 lb1060 kN
C - Dynamic Load (Basic)194000 lb863 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.67
Y2 - Geometry Factor3.98
Oil Lubrication - M/N Seal650 rpm
Oil Lubrication - T Seal1200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal650 rpm
Grease Lubrication - T Seal900 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0063
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0079
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
LME 162636 F UU OPBoth side Seal (UU)StainlessLME 162636 F UU OPStainless16 -