  • E/PF/TRB/65MM/ECC
E/PF/TRB/65MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/65MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/65MM/ECC
E/PF/TRB/65MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/65MM/ECC
E/PF/TRB/65MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/65MM/ECC
d: 2.63
D: 2.17
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 17.0 lb
Width: 0883450504874
Size: 2.559 in65 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2420 rpm
UPC Code: 1.51
Shaft Size Type: 9500 lb
Shaft Size 2.559 in65 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight17.0 lb
UPC Code0883450504874
Type E Closed Cover NumberEUC-F
Nose Diameter5.37 in
Nose Bore Diameter4.1 in
Dimension B 4 in
Dimension H 7-5/8 in
Dimension A 3-5/16 in
Dimension N24.600 in
Dimension J 6-1/2 in
Dimension A3 1-5/16 in
Bolt Diameter 1/2 in
Dimension E 1-13/16 in
Dimension A1 5/8 in
Dimension D 15-1/2 in
Dimension d1 4-1/16 in
Dimension Ac 4.3875 in
Dimension d2 4.945 in