  • QVVC19V085S
QVVC19V085S interchange timken QVVC19V085S
QVVC19V085S cross reference timken QVVC19V085S
QVVC19V085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVC19V085S
d: 4.29
D: 2.88
B: 32 lb14.5 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2200 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22219
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight32 lb14.5 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC8.63 in219.2 mm
Dimension C4.900 in124.50 mm
Dimension E6.10 in154.9 mm
Dimension B Fix2.46 in62.5 mm
Dimension B Exp2.54 in64.5 mm
Dimension F10.34 in262.6 mm
Dimension D7.29 in185.2 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L3.77 in95.8 mm
Dimension RVV0.73 in18.5 mm
Dimension SVV4.49 in114 mm
Dimension G7.375 in187.3 mm
Dimension N1.31 in33.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)86600 lb385 kN
C0 - Static Load99000 lb441 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.88
Y2 - Geometry Factor4.29
Oil Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Grease Lubrication - T Seal1800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal950 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
VAK 1 15/166.116 lb2.774 Kg2.189 in55.60 mm200.00 mm7.874 in112.7 mm4.437 in5210 lbf23200 N1 15/16 in49.2 mm