- QAPR15A070S
| QAPR15A070S interchange timken QAPR15A070S | |
| QAPR15A070S cross reference timken QAPR15A070S | |
| QAPR15A070S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAPR15A070S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 27 lb12.2 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 70 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0020 in0.050 mm |
| Bearing Number: | 0.0031 in0.080 mm |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 70 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 27 lb12.2 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.13 in79.5 mm |
| Dimension B | 6.47 in164.3 mm |
| Dimension C | 4.29 in109 mm |
| Dimension D Max | 9.60 in243.8 mm |
| Dimension D Min | 8.00 in203.2 mm |
| Dimension E | 2.13 in54.1 mm |
| Dimension F | 10.83 in275.1 mm |
| Dimension G | 3.380 in85.90 mm |
| Dimension H | 1.16 in29.5 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension KA | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension L | 4.02 in102.1 mm |
| Dimension M | 2.37 in60.2 mm |
| Dimension RA | 0.24 in6.1 mm |
| Dimension SA | 3.62 in91.9 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0020 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0031 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0020 in0.050 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0031 in0.080 mm |