- QMTU15J075S
QMTU15J075S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Take-Up Block
| QMTU15J075S interchange timken QMTU15J075S | |
| QMTU15J075S cross reference timken QMTU15J075S | |
| QMTU15J075S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMTU15J075S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 35 lb15.90 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 75 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.050 mm0.0020 in |
| Bearing Number: | 0.080 mm0.0031 in |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 75 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 35 lb15.90 Kg |
| Housing Construction | Take-Up |
| Dimension A | 3.00 in76.2 mm |
| Dimension C | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension D | 6.75 in171.5 mm |
| Dimension E | 5.94 in150.9 mm |
| Dimension F | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension G | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension J | 4.25 in108.0 mm |
| Dimension L | 8.65 in219.7 mm |
| Dimension K | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension M | 2.37 in60.2 mm |
| Dimension N | 3.82 in97.0 mm |
| Dimension P | 4.75 in120.7 mm |
| Dimension S | 1.810 in46.00 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb220 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.08 in2.03 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0020 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0031 |
| Pre Install Clearance Min | 0.050 mm0.0020 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.080 mm0.0031 in |