  • QMTU10J050S
QMTU10J050S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Take-Up Block
QMTU10J050S interchange timken QMTU10J050S
QMTU10J050S cross reference timken QMTU10J050S
QMTU10J050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMTU10J050S
d: 4.23
D: 2.84
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.040 mm0.0016 in
Bearing Number: 0.065 mm0.0026 in
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A2.13 in54.1 mm
Dimension C0.75 in19.1 mm
Dimension D4.75 in120.7 mm
Dimension E4.00 in101.6 mm
Dimension F1.06 in26.9 mm
Dimension G1.06 in26.9 mm
Dimension J2.88 in73.2 mm
Dimension L6.04 in153.4 mm
Dimension K0.98 in24.9 mm
Dimension M1.89 in48 mm
Dimension N3.02 in76.7 mm
Dimension P3.50 in88.9 mm
Dimension S0.690 in17.50 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.040 mm0.0016 in
Pre Install Clearance Max0.065 mm0.0026 in
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
VAS 1 3/44.985 lb2.261 Kg2.0000 in50.800 mm191.3 mm7.531 in106.4 mm4.189 in4600 lbf20500 N1 3/4 in44.5 mm