- QVVTU22V100S
QVVTU22V100S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Double V-Lock Take-Up Block
| QVVTU22V100S interchange timken QVVTU22V100S | |
| QVVTU22V100S cross reference timken QVVTU22V100S | |
| QVVTU22V100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVTU22V100S |
| d: | 4.06 |
| D: | 2.73 |
| B: | 58.0 lb26.3 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.135 mm0.0053 in |
| Bearing Number: | 0.170 mm0.0067 in |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 58.0 lb26.3 Kg |
| Housing Construction | Take-Up |
| Dimension A | 4.13 in104.9 mm |
| Dimension C | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension D | 9.44 in239.8 mm |
| Dimension E | 8.63 in219.2 mm |
| Dimension F | 2.13 in54.1 mm |
| Dimension G | 2.06 in52.3 mm |
| Dimension J | 5.63 in143.0 mm |
| Dimension L | 11.69 in296.9 mm |
| Dimension N | 4.38 in111.3 mm |
| Dimension P | 7.00 in177.8 mm |
| Dimension RVV | 0.74 in18.8 mm |
| Dimension S | 2.060 in52.30 mm |
| Dimension T | 4.99 in126.7 mm |
| Dimension TVV | 5.13 in130.3 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.73 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.06 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.08 in2.11 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.135 mm0.0053 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.170 mm0.0067 in |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 46348A | 160 | 240 | 1.5 | 5.0 | 46348A | 400 |