  • QMPG26J130S
QMPG26J130S interchange timken QMPG26J130S
QMPG26J130S cross reference timken QMPG26J130S
QMPG26J130S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPG26J130S
d: 3.90
D: 2.62
B: 134 lb60.8 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 130 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0057 in0.145 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  130 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight134 lb60.8 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.91 in150.0 mm
Dimension B11.08 in281.4 mm
Dimension C6.89 in175 mm
Dimension D Max17.63 in447.8 mm
Dimension D Min15.13 in384.3 mm
Dimension E3.15 in80.0 mm
Dimension F19.69 in500.1 mm
Dimension G5.040 in128.00 mm
Dimension H1.94 in49.3 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension K2.31 in58.7 mm
Dimension L6.24 in158.5 mm
Dimension M3.72 in94.5 mm
Dimension R-0.27 in-6.9 mm
Dimension S6.040 in153.40 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0057
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0057 in0.145 mm