- QVVTU16V070S
QVVTU16V070S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Double V-Lock Take-Up Block
| QVVTU16V070S interchange timken QVVTU16V070S | |
| QVVTU16V070S cross reference timken QVVTU16V070S | |
| QVVTU16V070S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVTU16V070S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 35 lb15.90 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 70 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.095 mm0.0037 in |
| Bearing Number: | 0.120 mm0.0047 in |
| Housing Construction: | 2650 rpm |
| UPC Code: | 1500 rpm |
| Shaft Size Type: | 1200 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22216 |
| Shaft Size | 70 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 35 lb15.90 Kg |
| Housing Construction | Take-Up |
| Dimension A | 3.00 in76.2 mm |
| Dimension C | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension D | 6.75 in171.5 mm |
| Dimension E | 5.94 in150.9 mm |
| Dimension F | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension G | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension J | 4.25 in108.0 mm |
| Dimension L | 8.65 in219.7 mm |
| Dimension N | 3.55 in90.2 mm |
| Dimension P | 4.75 in120.7 mm |
| Dimension RVV | 0.64 in16.3 mm |
| Dimension S | 1.810 in46.00 mm |
| Dimension T | 4.08 in103.6 mm |
| Dimension TVV | 4.18 in106.2 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 57200 lb254 kN |
| C0 - Static Load | 62500 lb278 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2650 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1150 rpm |
| Float | 0.08 in2.11 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.095 mm0.0037 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.120 mm0.0047 in |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22272 CAK/W33 | 850 | 630 | 440.000 | 6200.000 | 4430.000 | 650.000 |
| C 3084 KM + OH 3084 H | 1100 | 800 | OH 3084 H | 400.000 | 455.000 | 6400.000 |
| K60x68x25 | K60x68x25 | 0.097 | 6500 | 4300 | 60 | 68 |
| QVVPN15V207S | 4.67 | 3.14 | 27 lb12.2 Kg | 0883450079778 0883450079846 0883450208215 0883450208352 0883450220637 0883450220781 0883450233064 08 | 0.0015 in0.038 mm | 2-7/16 in |
| 29424R | 78 | 120 | 4.0 | 29424R | 1350 | 236 |
| BAM 45 | 6.350 | BAM 45 | 2.7 | 6.350 | 11.112 | 1510 |
| GEZH 212 ES | 1500.000 | 500.000 | 8.000 | 69.850 | 120.6500 | 300 |
| 6024/RS | 2.03 Kg | 2.000 mm | 28.000 mm | 180.000 mm | 6100 rpm | 4200 rpm |
| MB 00 | 1.3 g | 1 mm | 3 mm | 9 | KM 00 | 8.5 mm |
BUILT TO LAST - Interempresas
timken - spherical roller bearing solid-block housed unit ca talog
BUILT TO LAST - Farrell Bearings
QVTU, QVVTU spherical roller bearing take-up block straight bore, V ...
TIMKEN® SPHERICAL ROLLER BEARING SOLID-BLOCK ...
Timken® SPHeRiCAL ROLLeR BeARinG SOLiD - StudyLib
Part Number QVVTU16V070S, Double V-Lock Take-Up Block On ...
QM INDUSTRIES QVVTU16V070SET Take Up Unit Bearings
Weight: Imperial
Bearing Number: 4.67
Housing Construction: 3.14
UPC Code: 35 lb15.90 Kg
Full Timken Part Number: 0.0020 in0.051 mm
Weight: Imperial
Bearing Number: 4.06
Housing Construction: 2.73
UPC Code: 58.0 lb26.3 Kg
Full Timken Part Number: 0.0030 in0.076 mm
Bearing Number: 4.06
Housing Construction: 2.73
UPC Code: 58.0 lb26.3 Kg
Bearing Number: 4.67
Housing Construction: 3.14
UPC Code: 35 lb15.90 Kg