  • QMPF34J170S
QMPF34J170S interchange timken QMPF34J170S
QMPF34J170S cross reference timken QMPF34J170S
QMPF34J170S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPF34J170S
d: 3.09
D: 2.08
B: 375.0 lb170.1 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 170 mm
Size: Metric
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 0.0071 in0.180 mm
Housing Construction: 900 rpm
UPC Code: 600 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number23234
Shaft Size  170 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight375.0 lb170.1 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A7.50 in190.5 mm
Dimension B15.38 in390.7 mm
Dimension C9.25 in235.0 mm
Dimension D Max23.63 in600.2 mm
Dimension D Min20.88 in530.4 mm
Dimension E4.63 in117.5 mm
Dimension F26.00 in660.4 mm
Dimension G7.5000 in190.500 mm
Dimension H2.50 in63.5 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension K3.35 in85.1 mm
Dimension L8.83 in224.3 mm
Dimension M5.08 in129.0 mm
Dimension R0.22 in5.6 mm
Dimension S8.430 in214.10 mm
C0 - Static Load494000 lb2200 kN
C - Dynamic Load (Basic)373000 lb1660 kN
e - Geometry Factor0.33
Y1 - Geometry Factor2.08
Y2 - Geometry Factor3.09
Oil Lubrication - M/N Seal600 rpm
Oil Lubrication - T Seal900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal600 rpm
Grease Lubrication - T Seal800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0047
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0071
Pre Install Clearance Min0.0047 in0.120 mm
Pre Install Clearance Max0.0071 in0.180 mm