- E/PF/TRB/40MM/ECC
E/PF/TRB/40MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
| E/PF/TRB/40MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/40MM/ECC | |
| E/PF/TRB/40MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/40MM/ECC | |
| E/PF/TRB/40MM/ECC Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E/PF/TRB/40MM/ECC |
| d: | 2.37 |
| D: | 1.96 |
| B: | 0.7 |
| r(min): | 0.87 |
| r1(min): | 9.0 lb |
| Width: | 0883450504805 - Assembly is not orderable, contact Customer Service. |
| Size: | 1.575 in40 mm |
| Weight: | Metric |
| Housing Construction: | 3320 rpm |
| UPC Code: | 1.36 |
| Shaft Size Type: | 6400 lb |
| Shaft Size | 1.575 in40 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Weight | 9.0 lb |
| UPC Code | 0883450504805 - Assembly is not orderable, contact Customer Service. |
| Type E Closed Cover Number | EUC-C |
| Dimension B | 3-3/8 in |
| Dimension H | 6-1/8 in |
| Dimension A | 2-25/32 in |
| Dimension N2 | 3.620 in |
| Dimension J | 5-1/8 in |
| Dimension A3 | 1-1/16 in |
| Bolt Diameter | 7/16 in |
| Dimension E | 1-9/16 in |
| Dimension A1 | 1/2 in |
| Dimension D 1 | 4-1/4 in |
| Dimension d1 | 3-3/16 in |
| Dimension Ac | 3.76325 in |
| Dimension d2 | 3.95 in |